Ve dnech 22. – 26. 5. 2023 byla v rámci projektu Minimalizace násilí na pracovišti (www.nasilinapracovisti.cz), realizovaného Unií zaměstnavatelských svazů ČR a podpořeného z prostředků Norway Grants 2014-2021, in the frame of the Social Dialogue and Decent Work Programme. Během studijní cesty se účastníci prostřednictvím prezentací, formálních a neformálních diskusí, a osobních návštěv přímo na pracovištích NAV seznámili s problematikou analýzy rizik v oblasti násilí na pracovišti, se zvláštní důrazem na ohrožení ze strany klientů.
V norském prostředí je téma hrozeb a násilí na pracovišti vysoce aktuální v souvislosti s řadou incidentů na pobočkách norského NAV. NAV, neboli Navnet på Arbeids- og velferdsforvaltningen je Norská správa práce a sociálních věcí. V rámci NAV spolupracují stát a obec, aby zajistily jednotné místo přístupu k veřejným pracovním a sociálním službám.
Na pobočkách NAV došlo v letech 2012, 2013 a 2021 k závažným fyzickým útokům na klientské pracovnice – v roce 2013 a 2021 došlo v důsledku těchto fyzických útoků nožem k úmrtí dvou pracovnic NAV. Za zásadní incident je nutné též považovat dvojitý teroristický útok v roce 2011 – exploze dodávky u vládní budovy a útok střelnou zbraní na ostrově Utoya, během kterého došlo k úmrtí celkem 92 osob.
Tyto incidenty byly hlavními spouštěči celé řady aktivit s cílem mapovat a eliminovat rizika externích hrozeb a násilí na pracovištích NAV – specifické rozšíření Zákona o pracovním prostředí (Working Environment Act), vytvoření povinné pracovní pozice zástupce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na každém pracovišti nad 10 zaměstnanců (v budoucí úpravě nad 5 zaměstnanců) a definice jeho kompetencí, posílení vzdělávání zaměstnanců v oblasti násilí na pracovišti a též zpracování průřezové studie se zaměřením na bezpečnost a násilí na 130 z 264 poboček NAV, realizované norským Úřadem inspekce práce.
Nutno podotknout, že akcent všech opatření nyní leží především ve vztahu externích hrozeb a násilí na pracovišti ze strany klientů, případně třetích osob. Problematika vnitřní šikany a násilí je rámcově též součástí opatření, ovšem z rozhovorů vyplynulo, že obecně vysoká kvalita pracovního prostředí vede k nízkému výskytu takových jevů a do detailu propracované postupy nejsou v současné době zaváděny.
V rámci studijní cesty byly prezentovány a diskutovány jak rámec a kontext, tak také specifické aktivity a výstupy, rámcová i metodická úprava, vymahatelnost, účastníci studijní cesty měli také možnost podívat se na inovativní, z hlediska kvality a bezpečnosti pracovního prostředí promyšlené a propracované pracoviště NAV Lillestrom. To kombinuje vysoký bezpečnostní standard s vysoce inovativním, proklientským a prozaměstnaneckým prostředím, s primárním cílem deeskalovat konfliktní situace v raných stádiích.
V rámci studijní cesty hostitelské organizace poskytly kromě sady prezentací též další podkladové materiály analytického a metodického charakteru.